Wednesday 15 July 2015

07:0009:00Morgenmad OnsdagVestervang Skole
07:0009:00Møde for Nationalkomiteer og Nationale møderVestervang Skole
07:0009:00Morgenmad OnsdagNordre Skole
07:0009:00Morgenmad OnsdagHoulkærskolen
07:0000:00Informationskontor åbenForhallen
08:0009:00Sejltur med "Margrethe I"Mødested: Foran Golfsalonen
08:0010:00Træning til nationalopvisning DanmarkHal 1
09:0011:30Dragt workshop, bånd, FANordre Skoles Festsal
09:0010:00Træning til nationalopvisning GrønlandUlrik Wilbek Lounge
09:0011:30Orkesterprøve SpillemandsmessePaletten Stor sal
09:0011:30Dragt workshops, Håndsyede knapper, DKNordre Skoles Festsal
09:0011:30Dragt workshop, Løslommer, DKNordre Skoles Festsal
09:0016:00Historisk tur Mønsted KalkgruberMødested: Stadion Allé
09:0022:00LegerumHal 4
09:3011:00Historisk byvandring + DomkirkenMødested: Domkirkepladsen
09:3011:30Søndersø & Nordisk ParkMødested: Foran Golfhotellet
10:0011:00Stomp workshop 8 - 12 årTeaterværksted
10:0011:00Workshop i sanglege fra IslandHal 4
10:0012:00Workshop i Menuet, Danmark, Christian ObelHal 1
10:0012:00Workshop i danse fra FinlandHal 2
10:0015:30Repetitionskursus i Baldanse Suomi – Island – DanmarkHal 5
11:0011:20Rundvisning i DragtudstillingenViborg Museum
11:0012:00Stomp workshop 13 - 25 årTeaterværksted
11:0012:00Workshop i børnedanse fra Suomi, Tuija Pirttikoski / Minna Suokas-IkonenHal 4
11:0013:00FrokostTinghallen
11:0014:00SnapseturMødested: Stadion Allé
11:0017:00Museumsudstilling åbenViborg Museum
13:0015:30Opspil RigsspillemændViborg Musiksal
13:0016:00Workshop for spillemænd - Nordiske MenuettraditionerTeaterværksted
13:0016:00Spilleworkshop for 13-25 årVestervang Skole
13:0016:30Udflugt til IsværkMødested: Stadion Allé
13:3015:00Historisk byvandring + DomkirkenMødested: Domkirkepladsen
14:0015:00Workshop i børnedanse fra Danmark, Hanne Bording JørgensenHal 4
14:0015:00Foredrag: Mønstervævede hvergansstoffer i danske folkedragterViborg Museum
14:0016:00Workshop i danse fra Færøerne, Rasmus JoensenHal 1
14:0016:00Workshop i danse fra Grønland, Nuka C Petersen Ulrik Wilbek Lounge
14:3015:30Rundvisning på Viborg BryghusViborg Bryghus
15:0016:00Workshop i børnedanse fra Sverige, Ylva EwaldzHal 4
15:0017:00Danseworkshop ungePaletten Stor sal
15:3017:00Rundvisning på Viborg RådhusViborg Rådhus
16:0017:00Sangcafé, Anja Præst Mikkelsen og Jesper Vinther Petersen, DanmarkViborg Musiksal
16:0017:00Rundvisning på Viborg BryghusViborg Bryghus
17:0018:00Lydprøve Nordisk FolkloreaftenTinghallen
17:0020:00AftensmadTinghallen
19:0019:50B & U Familiedans Færøerne, Maria KristiansdóttirHal 4
19:3021:30Nordisk folkloreaftenTinghallen
19:3023:30Salgsafdeling åbenHal 3
20:0020:50B & U Familiedans Norge, Trine Myrmo / Arne HellumHal 4
20:0020:50Legestue Suomi, Erkki Rantala, EspooHal 1
20:0020:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 2
20:0020:50Hæng-på-dans Norge, Johan Einar BjerkemPaletten Stor sal
20:0020:50MusikcaféPaletten Lille sal
20:0021:30Koncert, Maja Kjær Jacobsen Trio, DKViborg Musiksal
20:0022:00Spillemandsbal, Viborg Spillefolk, DKTeaterværksted
21:0021:50Legestue Norge, Folke FlatelandHal 1
21:0021:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirHal 2
21:0021:50Legestue Danmark, Karen LindballeUlrik Wilbek Lounge
21:0021:50Hæng-på-dans Suomi, Mervi LainePaletten Stor sal
22:0022:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 1
22:0022:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 2
22:0022:50Legestue Færøerne, Maria KristiansdóttirUlrik Wilbek Lounge
22:0023:50Hæng-på-dans unge Norge/Suomi, Torbjørn Bergwitz Lauen, NO/Silva Järvinen, SuomiPaletten Stor sal
22:0000:00Spillemandsbal, FUGTeaterværksted
23:0023:50Legestue Danmark, Christian ObelHal 1
23:0023:50Legestue Norge, Torunn Hernes BjerkemHal 2
23:0023:50Legestue Sverige, aflystUlrik Wilbek Lounge
23:5902:00NatdansPaletten Stor sal