Thursday 16 July 2015

07:0009:00Morgenmad TorsdagVestervang Skole
07:0009:00Møde for Nationalkomiteer og Nationale møderVestervang Skole
07:0009:00Morgenmad TorsdagNordre Skole
07:0009:00Morgenmad TorsdagHoulkærskolen
07:0000:00Informationskontor åbenForhallen
08:0010:00Træning til nationalopvisning SverigeHal 1
08:0010:00Træning til nationalopvisning NorgeHal 2
08:0010:00Træning til nationalopvisning IslandUlrik Wilbek Lounge
09:0010:00Sejltur med "Margrethe I"Mødested: Foran Golfsalonen
09:0011:30Orkesterprøve SpillemandskoncertTeaterværksted
09:0012:00Historisk tur, Hald RuinMødested: Stadion Allé
09:0012:00Nordens børn i Viborg - kunstworkshopHal 4
09:0016:00Historisk tur Mønsted KalkgruberMødested: Stadion Allé
09:0016:00VI-KAN udflugt MønstedMødested: Stadion Allé
09:0022:00LegerumHal 4
09:3011:00Historisk byvandring + DomkirkenMødested: Domkirkepladsen
10:0011:00Workshop i sanglege, Margrethe Münster Berg, DKHal 4
10:0012:00Workshop i danse fra Sverige, Stig ErikssonHal 2
10:0014:30Repetitionskursus i Baldanse Norge - Sverige Hal 5
11:0011:20Rundvisning i DragtudstillingenViborg Museum
11:0012:00Workshop i børnedanse fra Norge, Trine Sjølyst Hal 4
11:0013:00FrokostTinghallen
11:0014:00SnapseturMødested: Stadion Allé
11:0017:00Museumsudstilling åbenViborg Museum
13:0016:00Workshop i Midtjysk spillemandsmusikTeaterværksted
13:0016:00Nordens børn i Viborg - danseworkshopHal 4
13:0016:00Nordens børn i Viborg - musikworkshop Ulrik Wilbek Lounge
13:3015:00Historisk byvandring + DomkirkenMødested: Domkirkepladsen
14:0015:00Foredrag: Metalbroderede huer på Sjælland i perioden 1820-1870Viborg Museum
14:0016:00Kreativt værksted for børnHal 4
14:0016:00Workshop i Menuet, FinlandHal 1
14:3015:30Rundvisning på Viborg BryghusViborg Bryghus
15:0017:00Danseworkshop ungePaletten Stor sal
15:3017:00Rundvisning på Viborg RådhusViborg Rådhus
16:0017:00Rundvisning på Viborg BryghusViborg Bryghus
16:0017:00Sangcafé, Erja Askolin, Suomi & FinlandViborg Musiksal
16:0017:30Lydprøve hold konkurrenceHal 1
17:0018:00Lydprøve Nordisk FolkloreaftenTinghallen
17:0020:00AftensmadTinghallen
17:3000:30Historisk balViborg Katedralskole
18:0019:30Konkurrence i folkedans for par og grupperHal 1
19:0019:50B & U Familiedans Suomi, Erja AskolinHal 4
19:3021:30Nordisk folkloreaftenTinghallen
19:3023:30Salgsafdeling åbenHal 3
20:0020:50B & U Familiedans Danmark, Hanne Bording JørgensenHal 4
20:0020:50Legestue SverigeHal 1
20:0020:50Hæng-på-dans Island, Elín Svava ElíasdóttirPaletten Stor sal
20:0020:50MusikcaféPaletten Lille sal
20:0020:50Legestue Suomi, Eero HietanenHal 2
20:0021:30Koncert Phønix, DKViborg Musiksal
20:0022:00Spillemandsbal, De Jyders Band, DKTeaterværksted
20:0023:50Åben legestueHallerne
21:0021:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 1
21:0021:50Legestue Danmark, Egon AgerskovHal 2
21:0021:50Legestue Norge, Anne Marie NerbyUlrik Wilbek Lounge
21:0021:50Hæng-på-dans Sverige, Elisabeth LindholmPaletten Stor sal
22:0022:50Legestue Danmark, Rune Dyekjær PedersenHal 1
22:0022:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 2
22:0023:50Hæng-på-dans unge Sverige, Malin StraussPaletten Stor sal
22:0000:00Bal med balorkestret Midtjysk Medicin, DKTeaterværksted
23:0023:50Legestue Norge, Johan Einar BjerkemHal 1
23:0023:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 2
23:0023:50Legestue Færøerne, Rasmus JoensenUlrik Wilbek Lounge
23:5902:00NatdansPaletten Stor sal