Friday 17 July 2015

07:0009:00Morgenmad FredagVestervang Skole
07:0009:00Møde for Nationalkomiteer og Nationale møderVestervang Skole
07:0009:00Morgenmad FredagNordre Skole
07:0009:00Morgenmad FredagHoulkærskolen
07:0000:00Informationskontor åbenForhallen
08:0009:00Sejltur med "Margrethe I"Mødested: Foran Golfsalonen
08:0010:00Træning til nationalopvisning SuomiHal 1
08:0010:00Træning til nationalopvisning FinlandHal 2
08:0010:00Træning til nationalopvisning FærøerneUlrik Wilbek Lounge
09:0011:30Orkesterprøve SpillemandsmessePaletten Stor sal
09:0012:00Historisk tur, Hald RuinMødested: Stadion Allé
09:0012:00Nordens børn i Viborg - kunstworkshopHal 4
09:0014:00Udflugt til E Bindstow, Dollerup bakker, HærvejstæppetMødested: Stadion Allé
09:0016:00Historisk tur Mønsted KalkgruberMødested: Stadion Allé
09:0022:00LegerumHal 4
09:3011:30Søndersø & Nordisk ParkMødested: Foran Golfhotellet
10:0011:00Workshop i sanglege fra Færøerne, Rasmus JoensenHal 4
10:0012:00Workshop i Menuet, Island, Elín Svava ElíasdóttirHal 1
10:0012:00Workshop i danse fra Suomi, Seija UleniusHal 2
11:0011:20Rundvisning i DragtudstillingenViborg Museum
11:0012:00Workshop i børnedanse fra Finland, Heidi PalmuHal 4
11:0013:00FrokostTinghallen
11:0014:00SnapseturMødested: Stadion Allé
11:0017:00Museumsudstilling åbenViborg Museum
12:3014:00Orkesterprøve SpillemandskoncertHal 1
13:0016:00Nordens børn i Viborg - danseworkshopHal 4
13:0016:00Nordens børn i Viborg - musikworkshop Ulrik Wilbek Lounge
13:3015:30VeterantræfPaletten Stor sal
14:0015:00Foredrag: Hoser, hosebindere og hosekræmmere i de jyske hedeegneViborg Museum
14:0016:00Workshop i Menuet, Sverige, Stig ErikssonHal 5
14:0016:00 Workshop i danse fra Danmark, Per JensenHal 2
14:0016:00Kreativt værksted for børnHal 4
14:3016:30SpillemandskoncertHal 1
15:1516:15Leg i skum for de mindste (3-7 år)Paradepladsen
16:1517:15"Skum-ager" polkaParadepladsen
17:0018:00Sangcafé, Helen Eriksson, SverigeViborg Musiksal
17:0020:00AftensmadTinghallen
17:3019:30Generalprøve SpillemandsmesseViborg Domkirke
17:3000:30Historisk BalViborg Katedralskole
19:0019:50B & U Familiedans Finland, Henrika EkmanHal 4
19:3023:30Salgsafdeling åbenHal 3
20:0020:50MusikcaféPaletten Lille sal
20:0020:50B & U Familiedans Sverige, Anette Lundborg/Jörgen Gahne/Ulrika Disefalk BohströmHal 4
20:0020:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 1
20:0020:50Legestue Suomi, Eero HietanenHal 2
20:0021:30Dobbelt Koncert med Turun poppoo, Soumi & Mette Kathrine Jensen og Kristian Bugge, DKViborg Musiksal
20:0021:50Fællesdans polka, vals, schottishPaletten Stor sal
20:0022:00SpillemandsbalTeaterværksted
20:0022:00SpillemandsmesseViborg Domkirke
21:0021:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirHal 1
21:0021:50Legestue Norge, Kari Anne Bø Hal 2
21:0021:50Legestue Sverige, Stig ErikssonUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Suomi, Eero HietanenHal 1
22:0022:50Legestue Danmark, Per JensenHal 2
22:0022:50Legestue Grønland, Nuka C Petersen Ulrik Wilbek Lounge
22:0023:50Fællesdans for unge, alle landePaletten Stor sal
22:0000:00SpillemandsbalTeaterværksted
23:0023:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 1
23:0023:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 2
23:0023:50Legestue Færøerne, Maria KristiansdóttirUlrik Wilbek Lounge
23:5902:00NatdansPaletten Stor sal