Legestuer

Der er legestuer i 2 haller hver aften (Hal1 og 2). Til alle legestuerne startes med landets samdans. På den måde får alle et godt kendskab til landenes samdanse inden lørdag, hvor vi danser dem sammen på Borgvold. 
Hvert land har 50 min legestue, så der er 10 min. til at få skiftet orkester mm.

Derudover er der dans i Ulrik Wilbech lounge, som er et lidt mere ”intimt” lokale.

Torsdag er der åben legestue i Stationhallerne incl. hal 4. Billetter kan købes på informationskontoret til 50 DKR for voksne og 25 DRK for børn til og med 13 år. Biletterne forevise ved indgangen til hallerne. 

Stævnedeltagere har gratis adgang til alle legestuer og hæng-på dans mod visning af stævnearmbånd.

 

Tuesday 14 July 2015

20:0020:50Legestue Danmark, Lis Fogh JensenHal 1
20:0020:50Legestue Norge, AflystHal 2
21:0021:50Legestue SuomiHal 1
21:0021:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 2
21:0021:50Legestue Færøerne, Rasmus JoensenUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue SuomiHal 2
22:0022:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Norge, Torunn Hernes BjerkemHal 1
23:0023:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 1
23:0023:50Legestue Danmark, Arne BachHal 2
23:0023:50Legestue Suomi, Risto KantanenUlrik Wilbek Lounge

Wednesday 15 July 2015

20:0020:50Legestue Suomi, Erkki Rantala, EspooHal 1
20:0020:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 2
21:0021:50Legestue Norge, Folke FlatelandHal 1
21:0021:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirHal 2
21:0021:50Legestue Danmark, Karen LindballeUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 1
22:0022:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 2
22:0022:50Legestue Færøerne, Maria KristiansdóttirUlrik Wilbek Lounge
23:0023:50Legestue Danmark, Christian ObelHal 1
23:0023:50Legestue Norge, Torunn Hernes BjerkemHal 2
23:0023:50Legestue Sverige, aflystUlrik Wilbek Lounge

Thursday 16 July 2015

20:0020:50Legestue SverigeHal 1
20:0020:50Legestue Suomi, Eero HietanenHal 2
20:0023:50Åben legestueHallerne
21:0021:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 1
21:0021:50Legestue Danmark, Egon AgerskovHal 2
21:0021:50Legestue Norge, Anne Marie NerbyUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Danmark, Rune Dyekjær PedersenHal 1
22:0022:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 2
23:0023:50Legestue Norge, Johan Einar BjerkemHal 1
23:0023:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 2
23:0023:50Legestue Færøerne, Rasmus JoensenUlrik Wilbek Lounge

Friday 17 July 2015

20:0020:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 1
20:0020:50Legestue Suomi, Eero HietanenHal 2
21:0021:50Legestue Island, Elín Svava ElíasdóttirHal 1
21:0021:50Legestue Norge, Kari Anne Bø Hal 2
21:0021:50Legestue Sverige, Stig ErikssonUlrik Wilbek Lounge
22:0022:50Legestue Suomi, Eero HietanenHal 1
22:0022:50Legestue Danmark, Per JensenHal 2
22:0022:50Legestue Grønland, Nuka C Petersen Ulrik Wilbek Lounge
23:0023:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 1
23:0023:50Legestue Finland, Marcus BlombergHal 2
23:0023:50Legestue Færøerne, Maria KristiansdóttirUlrik Wilbek Lounge

Saturday 18 July 2015

20:0020:50Legestue Danmark, Susanne & Will Plesner PetersenHal 1
21:0021:50Legestue Sverige, Stig ErikssonHal 1
20:0022:00Nordisk MixHal 2